Akumulatory do sprzętu rolniczego

12v170ahNieodzownym elementem każdego ciągnika rolniczego, kombajnu, samochodu czy innych pojazdów mechanicznych jest akumulator. Przede wszystkim, dzięki niemu możliwe jest odpalenie silnika. Ze względu na jego stosunkowo wysoką cenę należy dbać o jego prawidłową eksploatację. Dziś przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

O akumulatorach ogólnie

Prawidłowo eksploatowany akumulator może bez problemów pracować nawet do 10 lat! Najczęściej jednak jest to okres 4-6 lat. Bardzo często spotkać się można z opiniami, że producenci akumulatorów umyślnie zaniżają ich trwałość. Jednak oprócz jakości wykonania istotnym elementem jest ich eksploatacja.

Jak dbać o akumulator rolniczy?

Jednym z najważniejszych czynników zapewniających długotrwałe i prawidłowe działanie akumulatora, jest zapewnienie optymalnego napięcia ładowanego akumulatora. W instalacjach 12V napięcie ładowania powinno mieścić się w przedziale 13,9 do 14,0 V. Dla napięcia znamionowego akumulatora 6V ładowanie powinno wynosić 6,9 do 7V, a dl akumulatorów 24V napięcie ładowania powinno mieć wartość 27,8 do 28V.

Kolejnym ogniwem zapewniającym trwałość baterii jest utrzymywanie prawidłowego poziomu elektrolitu i jego gęstości. Wskutek pracy następuje odparowywanie wody z elektrolitu, przez co spada jego ilość i należy go uzupełniać. Zbyt niski poziom powoduje zasiarczanie się ogniw akumulatora.

W sytuacji długiego okresu bez eksploatacji baterii należy okresowo doładować ją prostownikiem, aby zapewnić poziom naładowania akumulatora. Dla przykładu baterii 12V, jego rzeczywiste napięcie wynosić powinno 12,5-12,7V.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność jest odpowiedni dobór źródła zasilania. W przypadku starszych modeli ciągników i maszyn zaopatrzonych w prądnicę nie zaleca się  stosowania akumulatorów o zbyt dużej pojemności, ponieważ prądnica może nie zapewnić należytego doładowania akumulatora.

Również tam, gdzie producent zaleca akumulatory o dość dużej pojemności, niektórzy użytkownicy zastępują je podczas wymiany akumulatorami o małej pojemności, ze względu na ich niższą cenę. Stosowanie takich akumulatorów również może przyczynić się do szybszego zużycia baterii, ponieważ mogą być przeładowywane, skutkiem czego następuje jego obniżenie żywotności.