Jakie wybierać oleje do kombajnu Bizon?

539638_26033841 Kombajn zbożowy Bizon to w dalszym ciągu najpopularniejsza maszyna tego typu w Polsce. Dominującym modelem jest Bizon Super Z056, produkowany w latach 1976 – 1994. Dziś przyjrzymy się płynom eksploatacyjnym, olejom, jakie występują w tym modelu kombajnu.

Jaki olej do kombajnu Bizon?

Kombajn Bizon oparty jest o szereg układów, które przez cały okres eksploatacji wymagają ciągłego smarowania. Są to między innymi układ kierowniczy, siłowniki podnoszenia hederu, silnik i jego osprzęt. Aby utrzymać wszystkie te układy w sprawności, przed samym sezonem i na jego zakończenie, należy wykonać przegląd nieszczelności wszystkich układów. Zalecana jest wymiana płynów eksploatacyjnych na świeże. Tutaj nasuwa się pytanie – jakich olejów do kombajnów używać, żeby zagwarantować wysoką sprawność Bizona?

Oleje silnikowe, przekładniowe i hydrauliczne

Niegdyś wybór olejów nie był duży. Polecanym olejem silnikowym do silnika diesla SW-400 niegdyś był Superol CB-30. Dziś wybór olejów jest zdecydowanie większy, więc wszystko zależy od upodobań dotyczących marki oleju. Zaleca się jednak dzisiaj nieco wyższą klasę lepkości, oznaczoną liczbą 40. Dominującym typem oleju jest Superol CC-40. Jest to olej ze średniej półki, o dobrym stosunku jakości do ceny. Półkę wyżej stoi olej Turdus 15W40, nieco droższy, typu SHPD (Super High Performance Diesel), według producenta, gwarantujący wysoką sprawność działania silnika. W przypadku uzupełniania stanu oleju w silniku polecamy Superol CC-40, ze względu na dobrą cenę. W przypadku natomiast wymiany oleju polecamy wyższą półkę, olej Turdus.
Skrzynię przekładniową zalecało się dawniej zalewać olejem typu hipol i do dzisiejszego dnia jest to dalej praktykowane.

Kombajn Bizon ma rozbudowaną instalację hydrauliczną. Według producenta zalecanym olejem hydraulicznym jest Hydrol HL-46. Jest to olej o średniej gęstości, który dobrze spełniał swoje zadanie w nowych, szczelnych instalacjach hydraulicznych. W przypadku maszyn starszych, jakimi są kombajny Bizon, polecamy olej bardziej gęsty, na przykład HL-100, dzięki czemu, w przypadku niewielkich nieszczelności układów hydraulicznych, ubytki tego oleju są zdecydowanie niższe niż dla olejów rzadszych. Stosowanie tego oleju nie powoduje spowolnienia działania elementów opartych o napęd hydrauliczny, gdyż przy letnich temperaturach olej ten staje się bardziej płynny, nie zmieniając swoich właściwości, między innymi lepkości.

Kombajn Bizon posiada wiele miejsc wymagających regularnego smarowania smarami stałymi, a jest ich niemało, bo aż 48. Polecanym przez producenta smarem był ŁT-43. Z własnego doświadczenia wiemy, że lepiej stosować jest smary przystosowanych do wyższych temperatur pracy, jakim jest smar Bentor lub Benterm. Dzięki stosowaniu tego smaru, nie następuje tak szybkie zużycie smaru. Mimo jego wyższej ceny, warto go stosować, ponieważ częstotliwość smarowania punktów smarnych może być mniejsza.

Ile oleju należy lać do Bizona?

Olej silnikowy
Silnik: 13 litrów
Chłodnica oleju: 3 litry
Pompa wtryskowa: 0,5 litra

Olej przekładniowy
Skrzynia przekładniowa: 23 litry

Olej hydrauliczny
Instalacja hydrauliczna: 42 – 44 litrów

Konserwacja instalacji olejowych

Aby zachować wysoką sprawność naszych Bizonów, należy przede wszystkim regularnie badać szczelność wszystkich instalacji olejowych. W przypadku wykrycia wycieku, należy natychmiastowo naprawić usterkę. Zapobiegnie to większym szkodom, takim jak zatarcie, czy nawet ryzyku pożaru.

Related posts: