Wiosenne porządki i filtry rolnicze

Dla wielu nadchodząca wiosna niesie ze sobą wiele powodów do radości, bo nareszcie dni coraz dłuższe, słońca coraz więcej, a temperatury w powietrzu coraz wyższe. Zimowy sen odchodzi a ludzie zaczynają się cieszyć i snują plany na kolejne dni. Jednak wiosna to nie dla wszystkich czas samych przyjemności. Rolnicy wówczas zaczynają swoją pracę na potrojonych obrotach, ponieważ trzeba przygotować się na nadchodzący sezon uprawny.

    Początek wiosny to dla Rolników czas przeglądów ciągników, kombajnów czy maszyn. Dzięki diagnozie i ewentualnym naprawom bądź wymianom części, właściciele sprzętu dużo spokojniej wejdą w nowy sezon, nie martwiąc się, że urządzenie ulegnie awarii już podczas prac.

    Jednym z częściej wymienianych elementów są filtry, których jakość jest niezwykle ważna do sprawnej pracy maszyny.

JAKIE FILTRY ROLNICZE WYMIENIĆ?

    Kondycja filtrów to kluczowa kwestia efektywności działania maszyn rolniczych. Najważniejszym z nich jest filtr paliwa, który zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w cieczy, dzięki której działa sprzęt. Istotne jest więc, aby zatroszczyć się o ich jakość. Źle działające filtry w konsekwencji mogą zaszkodzić pompie wtryskowej, co spowoduje poważną awarię sprzętu rolniczego. Tak jak o filtry trzeba zadbać w maszynach, tak też pamiętać należy o tym, by poddawać kontroli ich jakość w ciągnikach. Zaniedbanie ich może doprowadzić do tego, że   zanieczyszczony olej stopniowo będzie uszkadzał silnik.

    Innym filtrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest filtr hydrauliczny, który znajduję się w układzie hydraulicznym. Kiedy zapomina się o jego konserwacji i wymianie, można doprowadzić do poważnego uszkodzenia układu, a w konsekwencji całej maszyny.

    Dopiero po szczegółowym przeglądzie i ewentualnych wymianach maszyny są gotowe do pracy w polu, a na dodatek dadzą z siebie wszystko !

CO PO WYMIANIE?

    Zdajemy sobie sprawę, że skrupulatny przegląd wszystkich maszyn przed sezonem kosztuje nie tylko dużo czasu, ale często i pieniędzy. Gwarantuję jednak, że bez tego praca w polu pochłonęłaby o wiele więcej nerwów i wysiłku niż sprawdzenie i zakonserwowanie sprzętu. Wówczas dopiero można docenić o ile lepsza jest jakość pracy, niż na tym „zmęczonym” sezonem sprzętem sprzed zimy. Zasada „jak dbasz – tak masz” sprawdza się tutaj w stu procentach, a skrupulatność użytkownika sprawi, że sezon uprawny nie będzie już udręką.

    Nieodpowiednio działający filtr paliwa, oprócz poważnych uszkodzeń maszyny, może także zwiększać zużycie paliwa w ciągniku nawet o 5%. Warto przemyśleć, czy zatem opłaca się oszczędzanie podczas przeglądów. Filtry oleju usprawniają pracę silnika, przez co urządzenie działa ciszej i jest bardziej wydajne. Sprawnie działające układy kierowniczy i hamowania to także coś, co uczyni pracę w polu dużo przyjemniejszą i szybszą.

    Wszystko to możemy uzyskać wcale nie nadwyrężając ani portfela ani sił. Wystarczy dokładnie sprawdzić maszyny rolnicze i zainwestować w części wymagające wymiany. Jest to na pewno o wiele bardziej opłacalne, aniżeli naprawy zepsutych elementów w trakcie sezonu.

Przedruk: AgroALEX, źródło: Świat Filtrów, nr. 14. 
Summary
Wiosenne porządki i filtry rolnicze
Article Name
Wiosenne porządki i filtry rolnicze
Description
Co należy zrobić wiosną w maszynach rolniczych przy okazji remontów i przeglądów? Jakie filtry wymienić? Na co zwrocić szczególną uwagę?
Author
Publisher Name
AgroALEX

Related posts: