Filtry w rolnictwie

Wydawać by się mogło, że użytkowanie ciągników czy maszyn rolniczych to rzecz łatwa. Sprzęt użytkowany jest wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba – a więc podczas sezonu uprawnego. Raz na jakiś czas jest przegląd, trzeba zatankować, gdy się coś zepsuje – wymienić. Niestety takie absolutne minimum to jeden z głównych powodów, dla którego rosną koszty eksploatacji. Aby temu zapobiec wystarczy regularnie wymieniać podstawowe elementy, m.in. filtry.

Początek sezonu to dla wielu Rolników zagwozdka co zrobić aby usprawnić pracę maszyn i ograniczyć ich psucie się. Odpowiedź jest prosta – raz do roku powinno się wymienić filtry, które, sprawnie działające, mogą spowodować, że prace polowe staną się przyjemnością!

Filtry powietrza w maszynach rolniczych

Podczas wymiany filtrów ważne jest aby mieć z tylu głowy myśl, że ich jakość wpłynie na funkcjonowanie naszego silnika. Gdy wtłaczane jest do niego zanieczyszczone powietrze ryzykujemy niepotrzebnym zwiększeniem zużycia paliwa, zabrudzenie „serca maszyny” od środka, a co za tym idzie późniejszych awarii i problemów, dlatego regularna, coroczna wymiana filtrów paliwa pozwala na jego właściwą eksploatację. Należy pamiętać nie tylko o ciągnikach, ale także o maszynach rolniczych, które ruszą w pole wczesną wiosną, a zjadą z niego dopiero późną jesienią. Jeżeli chcemy, żeby praca przynosiła zyski to trzeba zadbać o maszyny, chociażby po to, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków w trakcie sezonu.

Oprócz filtrów powietrza, bardzo dużą spełniają także inne filtry, np. filtry hydrauliczne, które są niezwykle istotne z punktu widzenia samochodów ciężarowych, ale także dla ciągników, gdyż podstawą działania tych układów jest hydraulika.

Awarie układów są powodem wielu niepotrzebnych i nieprzewidzianych wydatków, na które często nie ma miejsca w budżecie. Ich powodem jest chęć zaoszczędzenia. Użytkownik rezygnuje z wymiany filtrów co prowadzi do o wiele większych wydatków. Dlatego warto zadbać o to, by raz w roku, przed sezonem, zakupić nowe filtry i cieszyć się bezawaryjnym sprzętem przez cały okres uprawny.

PZL Sędziszów, Świat Filtrów, Nr 2 / 2017 (14), przedruk: AgroALEX

Related posts: