Konserwacja zimowa maszyn rolniczych cz. 2

290696_4943Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu dotyczącego konserwacji zimowej maszyn rolniczych. Dziś przyjrzymy się metodom zabezpieczania takich maszyn, jak rozsiewacze nawozów, rozrzutnik obornika.

Zabezpieczanie rozsiewaczy nawozów na zimę

Aby rozsiewacz nawozu łatwo było przygotować wiosną do pracy, należy go odpowiednio zakonserwować w okresie jesiennym. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu wiosną na czynnościach, które nie zostały wykonane podczas zimowej konserwacji maszyny.

Podobnie jak większość konserwacji zimowych, zabezpieczenie rozsiewacza nawozu rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia i umycia maszyny, w taki sposób, aby wszelkie pozostałości nawozów zostały usunięte. Pozostawione substancje chemiczne od nawozów negatywnie oddziałują na elementy maszyny. Następnie, aby zapobiec korozji, maszyna powinna zostać osuszona, a wszelkie punkty smarne powinny zostać przesmarowane w celu wymiany starego, zabrudzonego smaru, oraz celem wypchnięcia wody.
W przypadku rozsiewaczy napędzanych łańcuchami rolkowymi należy owe elementy, po wysuszeniu, zakonserwować środkami takimi jak WD-40 lub smarem w sprayu.

Konserwacja rozrzutnika obornika

Podobnie jak w przypadku rozsiewacza nawozu, czynności zabezpieczające zaczynamy od dokładnego oczyszczenia maszyny, umycia możliwie pod odpowiednim ciśnieniem wody, w celu usunięcia materiałów organicznych w postaci obornika z wnętrza maszyny. Obornik, mimo pochodzenia organicznego, naturalnego, równie silnie co substancje chemiczne oddziałuje na maszynę, prowadząc głównie do jej korodowania. Oczyszczone, osuszone łańcuchy rolkowe zabezpieczamy przed korozją odpowiednimi środkami, podobnie jak w przypadku rozsiewacza nawozu.

W przypadku obu maszyn, mogą występować w nich skrzynie przekładniowe. Przed okresem zimowym należy sprawdzić ich szczelność, oraz w przypadku ubytku uzupełnić poziom oleju przekładniowego.

Related posts: