Konserwacja zimowa maszyn rolniczych cz. 1.

772088_36661898Zima to trudny okres dla wszelkiego rodzaju sprzętu rolniczego. Duża wilgotność powietrza, mróz, śnieg i opady deszczu powodują szybkie korodowanie, a co za tym idzie, niszczenie niektórych, często kluczowych, elementów maszyn rolniczych. Dziś przyjrzymy się metodom konserwacji sprzętu używanego w gospodarstwach rolnych.

Po co konserwować sprzęt rolniczy?

Celem konserwacji jest zabezpieczenie maszyn przed złymi, szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. W zależności od miejsca przechowywania maszyn w porze zimowej musimy odpowiednio te maszyny zakonserwować.Wszystkie poniższe zalecenia należy wykonywać niezwłocznie po zakończeniu prac jesiennych.

Metody konserwacji sprzętu trzymanego na powietrzu

Maszyny, które zimują pod tak zwaną chmurką, najczęściej maszyny uprawowe, należy je oczyścić, względnie umyć, najlepiej wodą pod ciśnieniem. Dzięki temu resztki ziemi, które na owych maszynach pozostają po pracy, zostaną oczyszczone. Jest to istotne działanie, ponieważ warstwa brudu, ziemi sprzyja szybszemu rozwojowi korozji. Elementy robocze, jak np. w przypadku pługa, czyli: odkładnice, piersi, lemiesze najlepiej jest przesmarować smarem, np. ŁT-43. Dzięki temu, elementy te nie skorodują i w  przypadku pracy ziemia nie będzie przylepiał się do elementów. Takie zabezpieczenie pługa powoduje, że sprzęt wiosną jest gotowy do użycia.

Wszystkie elementy posiadające punkty smarowania, należy przed zimą koniecznie przesmarować, tak, aby stary smar został całkowicie wypchnięty przez świeży. Szczególnie ważne jest to w przypadku mycia maszyny pod ciśnieniem wody, ponieważ smarowanie nowym smarem wypchnie także pozostałości wody.

Zabezpieczenie zimowe opryskiwacza

Ważne jest dokładne umycie opryskiwacza, możliwie ciepłą wodą od zewnątrz. Zbiornik roboczy, przewody oraz rozpylacze trzeba przepłukać czystą, ciepłą wodą aby resztki chemikaliów i osadów zostały rozpuszczone i wypłukane z instalacji opryskowej. Wcześniej jednak, należy oczyścić wszelkie filtry maszyny. W przypadku tej maszyny trudno jest wyeliminować z instalacji całą wodę, bez rozkręcania poszczególnych elementów, takich jak zawory, filtry itp. Zalecana jest również wymiana oleju pompy opryskiwacza.
Eliminacja całej wody z maszyny zabezpieczy przed ryzykiem zamarznięcia wody i pękania plastikowych części opryskiwacza. Skutecznym sposobem na problem marznięcia jest wykorzystanie płynu chłodniczego, do przepłukania opryskiwacza, o dużo niższych od wody, parametrach zamarzania.

Related posts: